51 AUKCJA - LITERATURA PIĘKNA136.
ANDRZEJOWSKI, Zygmunt – Wojenna pieśń polska. T. 1, Pieśni rycerskie, żołnierskie i ludowo-żołnierskie z okresu Rzplitej dawnej (wiek XII-XVII). T. 2, Pieśni żołnierskie i ludowo-żołnierskie Polski walczącej o wolność (wiek XVIII-XIX). T. 3, Pieśni żołnierskie,... [więcej]
240.00 zł
Druk. dedykacja autora : „Pamięci Józefa Piłsudskiego …”. Obszerna antologia pieśni rycerskich, żołnierskich i ludowych o tematyce wojskowej od najdawniejszych czasów, zestawienia z tyt. utworu, autorem (jeśli dało się ustalić)... [więcej]
137.
BRONIEWSKI, Władysław - Bagnet na broń. Kraków ; Warszawa 1946, Spółdzielnia Wydawnicza "Książka" ; Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza. 18 cm, s. 46, [1]. Pod Znakiem Poetów. Seria 3.
60.00 zł
Wyd. 1 krajowe. Stan bardzo dobry, egz. nierozcięty. SWPP t. 1, s. 286, poz. 8.
138.
DEFOE, Daniel - Robinson Kruzoe : jego przygody i podroże ; z wielu ryzinami [!] / [według]. Weissensee b. r. Księgarnia Nakładowa. 21 cm, s. 143, k. tabl. [3] z ilustr. kolor. (chromolitografie), ilustr. w tekście ; opr. wyd. : pł.
240.00 zł
Wyd. ok. 1900 r. Ślad pęknięcia jednej krawędzi grzbietu, lekkie zabrudzenia opr., pęknięcie przedniej wyklejki w miejscu złożenia, biorąc poczytność książki stan dobry! Unikat.
139.
GOMULICKI, Wiktor - Opowiadania o starej Warszawie. Warszawa 1900, b. wyd. 18 cm, s. 175, k. tabl. [6] z ilustr. ; opr. wyd. : pł. Biblioteka Dzieł Wyborowych nr 153.
70.00 zł
Wyd. 1. Na s. tyt. prywatne piecz. Władysława i Zygmunta Tołwińskich oraz nr-y inwentarzowe, poza tym stan bardzo dobry.
140.
GOSZCZYŃSKI, Seweryn ; Malczewski, Antoni - Les Ukrainiennes de Goszczynski et Malczeski / traduites par Clémence Robert. Paris 1835, J. A. Merklein. 20 cm, s. XXII, [2], 326, tabl. frontispisowa z ilustr. (w paginacji) ; opr. z epoki : psk. z tłoczeniami i złoceniami na grzbiecie.
800.00 zł
Pierwsze franc. tłum. „Zamku kaniowskiego” Seweryna Goszczyńskiego oraz „Marii” Antoniego Malczewskiego. We wstępie zaliczono wymienionych autorów (obok Adama Mickiewicza i Józefa Bohdana Zaleskiego) do najważniejszych... [więcej]
141.
GÓRSKA, Pia - Tarcza i kaptur : powieść z XIII wieku / z ośmiu drzeworytami Edwarda Kuczyńskiego. Poznań 1948, Księgarnia św. Wojciecha. 22 cm, s. 206, k. tabl. [8] z ilustr. ; opr. : ppł. ze zdobieniami na grzbiecie.
80.00 zł
Wyd. 1. Powieść o św. Franciszku i jego czasach. Stan bardzo dobry, dekoracyjny grzbiet opr.
142.
GRAJNERT, Władysław - Zbrodniarz : romans z życia warszawskiego. Warszawa 1896, G. Centnerszwer. 18 cm, s. [4], 132 ; opr. : ppł.
100.00 zł
Wyd. 1. Książka uważana za pierwszą pol. powieść kryminalną, a jej ukazanie się autor przypłacił życiem. „Książka bezcenna dla wszystkich varsavianistów no i oczywiście miłośników kryminałów”. W 3 miejscach niewielkie nr-y... [więcej]
143.
HOESICK, Ferdynand - "Siła fatalna" poezji Słowackiego : przyczynek do sławy pośmiertnej poety. Kraków 1921, Krakowska Spółka Wydawnicza. 20 cm, s. 204 ; opr. z epoki sygn. Introligatornia J. Piotrowski : pł. ze złoceniami i tłoczeniem na tylnej okł.
90.00 zł
Małe ubytki na dolnej i górnej części grzbietu, poza tym stan więcej niż dobry, ozdobne pł. z motywem plecionki na całej powierzchni, głębokie tłoczenie z motywem florystycznym.
144.
IWASZKIEWICZ, Jarosław - Księżyc wschodzi : powieść. Warszawa 1925, Wacław Czarski i S-ka. 19 cm, s. 292 ; opr. z epoki : pł.
100.00 zł
Wyd. 1. Lekkie otarcia opr. i niewielkie przetarcia na krawędziach grzbietu, brak k. przedtyt., podpis na s. tyt. Stan dobry.
145.
JASTRUN, Mieczysław - Mickiewicz. Wyd. 2. Warszawa 1949, Państwowy Instytut Wydawniczy. 25 cm, s. 410, [3], s. tabl. [24] z ilustr. ; opr. : pł. ze złoconym szyldzikiem na grzbiecie.
90.00 zł
Na k. tyt. odręczna dedykacja Mieczysława Jastruna dla Jerzego Grupińskiego, dat. 1.XII.1959. Jerzy Grupiński (ur. 1938) - poeta i krytyk literacki. Stan dobry.
146.
KASPROWICZ, Jan - W setną rocznicę skonu [!] Kościuszki : przemówienie, wygłoszone na uroczystej akademii, urządzonej wieczorem dnia 14-go października w Teatrze Miejskim we Lwowie. Lwów 1918, Książnica Polska Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. 20 cm, s. 19.
50.00 zł
Okł. wyd. wg projektu i rys. Władysława Witwickiego, godło „Książnicy” proj. Władysław Skoczylas. Stan bardzo dobry.
147.
KRAIŃSKI, Wincenty - Historyja literatury i oświaty narodu polskiego. Wrocław 1867, nakł. własnym wydawcy. 18 cm, s. VI, 530, [14] ; opr. z epoki : psk. ze złoceniami na grzbiecie.
300.00 zł
Wincenty Kraiński (1786-1882) - barwna, aktywna postać pol. życia narodowego - pisarz, wolnomularz, uczestnik powstania listopadowego, emigrant, współorganizator szkoły batiniolskiej, w późnym wieku został księdzem. „Ojczyzna ratunku... [więcej]
148.
KRASIŃSKI, Zygmunt - Noc letnia. Berlin 1850, B. Behr. 17 cm, s. 124 ; opr. z epoki : psk., zachowana okł. wyd.
280.00 zł
Wyd. 2. Zawiera podobnie jak pierwodruk paryski również „Pokusę” (od. s. 91). Znaczne otarcia opr., z ubytkami papierowej okleiny, na k. tyt. dość intensywny ślad usunięcia znaku prow., pozostawiony nr inwentarzowy i mała prywatna... [więcej]
149.
KRASIŃSKI, Zygmunt - Przedświt . Edycya druga pomnożona nowemi poezyjami Konstantego Gaszyńskiego. Paryż 1845, w druk. Bourgogne et Martinet. 16 cm, s. XXI, [1], 85, [1] ; opr. współcz. : skóra, zachowana okł. wyd.
600.00 zł
Poemat mesjanistyczny Zygmunta Krasińskiego napisany w latach 1841-1843, wyd. anonimowo. Poeta przypisał w nim narodowi pol. szczególne posłannictwo, a zwłaszcza przewodzącej jemu szlachcie. W jednym z najważniejszych swych utworów, jakim... [więcej]
150.
LEM, Stanisław - (1) Szpital przemienienia. (2) Wśród umarłych. (3) Powrót. (4) Astronauci. (5) Obłok Magellana. (6) Dialogi. (7) Dzienniki gwiazdowe. (8) Śledztwo. (9) Eden. (10) Powrót z gwiazd. (11) Pamiętnik znaleziony w wannie. (12) Opowiadania. (13) Kraków 1965-1978, Wydawnictwo Literackie. 20 cm, s. 213, [3] ; 238, [2] ; 298, [2] ; 314, [2] ; 400, [4] ; 421, [3] ; 330, [2] ; 213, [2] ; 255, [1] ; 237, [2] ; 199, [1]; 288, [4] ; 368, [4] ; 149, [3] ; 340, [4] ; 579, [1] ; 298, [1] ; 417, [3]... [więcej]
6 500.00 zł
Komplet wyd. 1 zbiorowego dzieł Stanisława Lema w 27 wol., pierwsze 3 tomy tworzą cykl „Czas nieutracony”, cztery tytuły to pierwodruki: „Wysoki zamek; Wiersze młodzieńcze”, „Cyberiada”, „Rozprawy i szkice” oraz... [więcej]
151.
MICKIEWICZ, Adam - Darczanka : przekład piątej pieśni poematu Woltera "Pucelle d'Orléans". Warszawa 1922, Towarzystwo Wydawnicze "Ignis". 18 cm, s. 27
50.00 zł
Wyd. 1 osobne (po raz pierwszy tekst ukazał się w "Skamandrze", 1921). Przekład fragmentu "Dziewicy z Orleanu" Woltera, jedynego jaki zachował się w tłum A. Mickiewicza, zob. Śliwińska s. 93. Podał do druku i wstępem... [więcej]
152.
MICKIEWICZ, Adam - Gedichte / aus dem polnischen übertragen Carl von Blankensee. Berlin 1836, In der Nauckschen Buchhandlung. 18 cm, s. [2], LXIV, 343, [1], tabl. frontispisowa z ilustr. Adolpha Menzla (litografia piórkiem), s. tyt. z portretem Adama Mickiewicza w litografii ; opr. nieco późniejsza : psk. Adam Mickiewicz... [więcej]
2 000.00 zł
Jedno z najwcześniejszych wyd. utworów Adama Mickiewicza w jęz. niem., więcej t. tej edycji nie ukazało się. Obszerny wybór dzieł poetyckich zawiera m. in. dwie duże przedmowy A. Mickiewicza, Ballady i romanse, Farys, wiersze, sonety (w... [więcej]
153.
MICKIEWICZ, Adam - Sonety krymskie. [Z 18 autolitografjami Ernesta Czerpera i Teodora Rożankowskiego; tekst oprac. St. Lam]. Lwów ; Poznań 1922, Wydawnictwo Polskie. 13 cm, s. 78, k. tabl. [18] z ilustr. kolor. ; opr. wyd. : kart.
200.00 zł
Nowoczesne w formie autolitografie Ernesta Czerpera (1899-1933) i Teodora Rożankowskiego (1891-1970). Na k. przedtyt. dedykacja nagrodowa Szkoły Zawodowej Przemysłowo-Handlowej im. Gen J. Hallera w Zakopanem (piecz.), dat. 1924. Nieznaczne... [więcej]
154.
MIŁOSZ, Czesław - Moja wierna mowo / wyboru dokonał i wstępem opatrzył Janusz Kryszak. Toruń 1981, Książnica Miejska im. M. Kopernika. 25 cm, s. 55, [4], k. tabl., [4] z ilustr. i faksymile. Prace Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika w Toruniu ; nr 16.
80.00 zł
Piękna edycja w oprac. graficznym Zygfryda Gardzielewskiego ukazała się w nakł. 500 egz. po otrzymaniu przez Czesława Miłosza literackiej nagrody Nobla. Stan bardzo dobry, papier żeberkowany, czcionka dwubarwna.
155.
NORWID, Cyprian Kamil - Czarne kwiaty / [linoryty Stanisława Gliwy]. Toruń 1996, Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela ; Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Miejska im. M. Kopernika. 22 cm, s. 25, [2], k. tabl. [1] z ilustr., ilustr. w paginacji.
60.00 zł
Nakł. 250 egz. ręcznie numerowanych, oprac. graficznie Zygfryd Gardzielewski. 101 publikacja Tow. Lelewela i 15 publikacja bibliofilska Książnicy Kopernikańskiej. Egz. nr 86, stan bardzo dobry.
156.
PIETRKIEWICZ, Jerzy - Pogrzeb Europy : liryki, poematy, essay o poezji. London 1946, F. Mildner & Sons. 21 cm, s. 62, s. tabl. [7] z ilustr. (w tym kolor.).
80.00 zł
Wyd. 1. Na s. tyt. odręczny podpis autora, dat. Glasgow 25/I/[19]48. Jerzy Pietrkiewicz (1916-2007) - wybitny pisarz, tłumacz i historyk literatury, od 1939 r. na emigracji. Stan więcej niż dobry.
157.
POTOCKI, Jan - Rękopis znaleziony w Saragossie. T. 1-3 / wstęp napisał Marian Toporowski ; ilustr. Antoni Uniechowski. Warszawa 1950, Czytelnik. 22 cm, s. 313, [2] ; 253, [2] ; 268, [3] ; ilustr. całostr. w każdym t.
120.00 zł
Pierwsze wyd. po wojnie, tekst wg przekładu Edmunda Chojeckiego, okł. proj. Jan S. Miklaszewski i Jerzy Jaworowski. Lekkie zakurzenia okł. i kilka drobnych plamek, stan dobry.
158.
RABSKA, Zuzanna - Italja i wiosna. Poznań ; Warszawa [1927], Księgarnia św. Wojciecha. 18 cm, s. [4], 180, [2].
60.00 zł
Literackie opisy miast i miejscowości włoskich. „Powstawały one podczas parokrotnej włóczęgi po Italji słonecznej, wiosną” - z wstępu. Autorka (1888-1960) była pisarką, tłumaczką, współzałożycielką Towarzystwa Miłośników... [więcej]
159.
SIEMIEŃSKI, Lucjan - Portrety literackie. T. 3, zawiera : żywot Stanisława Trembeckiego, Franciszka Wężyka, Andrzeja Edwarda Koźmiana, Konstantego Gaszyńskiego i Obóz Klasyków / przez Lucyana Siemieńskiego. Poznań 1868, J. K. Żupański. 18 cm, s. 410 ; opr. z epoki : psk. ze złoceniami na grzbiecie.
100.00 zł
Wyd. 1. Oprac. cenione m. in. z racji bardzo literackiego charakteru biogramów, ukazywało się jeszcze w okresie międzywojennym. Lekkie zabrudzenia bocznego obcięcia k., stan bardzo dobry.
160.
[SŁOWACKI, Juliusz] Złote myśli Juliusza Słowackiego / [zebrał] Józef Makłowicz. Kołomyja 1911, Józef Makłowicz. 20 cm, s. 182, [1] ; opr. z epoki : kart., zachowana okł. wyd.
160.00 zł
Na okł. odręczna dedykacja Franciszki Maćkowskiej dla Jana Hanelta, dat. Poznań, d. 24/12 [19]21. Jan Hanelt (1898-1940) ur. w Wałdowie Królewskim k. Ostromecka, uczeń gimnazjum w Brodnicy, należał do tajnego skautingu, powstaniec... [więcej]
161.
SMOLARSKI, Mieczysław - Poezya powstania listopadowego. Kraków : G. Gebethner i Spółka ; Warszawa : Gebethner i Wolff ; 1911. 23 cm, s. [2], 111, [1] ; opr. późniejsza : ppł.
100.00 zł
Odb. z "Przewodnika Naukowego i Literackiego". Praca nagrodzona w 1908 r. przez Akademię Umiejętności na konkursie im. Bieleckiego. Stan bardzo dobry.
162.
SUE, Eugène - El-Gitano : powieść. T. 1 i 2 / Eugenjusz Sue ; przekład J. N. C. Warszawa 1845, b. wyd. ; w Drukarni T. Wyszomierskiego. 16 cm, s. 153 ; 173 ; opr. z epoki : psk.
150.00 zł
Wyd. 1 w jęz. pol. w tłum. Jana Nepomucena Czarnowskiego. Otarcia opr., odręczne zapiski na przedniej wyklejce t. 1, ślady zacieku, miejscami rdzawe plamki. Rzadkie.
163.
SZMYDTOWA, Zofia - O misterjach Cyprjana Norwida. Warszawa 1932, Wyd. Kasy im. Mianowskiego - Instytutu Popierania Nauki. 26 cm, s. XII, 194, [1] ; opr. współcz. : psk.
140.00 zł
„W pracy niniejszej chodzi o spojrzenie na osobowość i sztukę pisarza poprzez jego charakterystyczne dzieła, spojone jednością koncepcji i rodzaju” - z wstępu. Zofia Szmydtowa (1893-1977) - historyk i teoretyk literatury, profesor... [więcej]
164.
TUWIM, Julian - Czary i czarty polskie oraz wypisy czarnoksięskie / napisał, wybrał i przypisami opatrzył a. D. 1923 Julian Tuwim ; oprac. graficzne Stanisława Zamecznika. Warszawa 1960, "Czytelnik". 22x18 cm, s. 461, [3], ilustr. ; opr. wyd. : pł., obw.
100.00 zł
„Czemu w Polsce tylu opętanych? Przeciw czarom sprośnych niewiast, którymi dla swej psoty mężczyzny mamią. Pokusa cielesna zakonnika. Magia tajemna ziół. Magia tajemna kamieni. Chcesz poznać wierność żony lub innej niewiasty?” i... [więcej]
165.
TUWIM, Julian - Polski słownik pijacki i Antologia bachiczna. Ilustr. Feliks Topolski. Warszawa 1959, "Czytelnik". 22 cm, s. 354, [2], k. tabl. [8] z ilustr. kolor., ilustr. w tekście ; opr. wyd. : pł., obw.
100.00 zł
„Największą ilością terminów pijackich chełpili się dotychczas Niemcy [ok. 500 nazw], mój zaś słownik […] dojdzie do dwóch tysięcy pozycyj” - z wstępu Juliana Tuwima. Efektowna, bogato ilustr. edycja. Stan bardzo dobry!
166.
ULRICH, Leon - Powstańcy polscy w 1833 roku : obraz dramatyczny przez Leona Ulricha, z dołączeniem wiersza poświęconego pamiątce Artura Zawiszy, przez Konstantego Gaszyńskiego. Agen [1834], b. wyd., trzcionkami Juliana Quillot. 21 cm, s. 39 ; opr. współcz. : kart., zachowana okł. wyd.
140.00 zł
Leon Ulrich (1811-1885) walczył w powstaniu listopadowym, po jego upadku na emigracji, zasłynął jako tłumacz dzieł Williama Shakespeare’a. Miejsce wyd. : Agen! - miejscowość na połud. Francji. Stan bardzo dobry, znakomicie zachowana... [więcej]
167.
VILLON, François - Wielki testament / Franciszek Villon ; przełożył Tadeusz Boy-Żeleński ; zdobiła drzeworytami Maria Hiszpańska. Warszawa 1950, Spółdzielnia Wydawnicza "Książka i Wiedza". 21 cm, s. 157, [3], ilustr. całostr. i w tekście.
80.00 zł
Książka bogato ilustr. drzeworytami Marii Hiszpańskiej-Neumann (1917-1980), nawiązującymi stylistycznie do epoki i utworu Villona, czerwone tyt. rozdz. i inicjały, całość wysmakowana typograficznie. Stan bardzo dobry.
168.
WEYSSENHOFF, Józef - Soból i panna : cykl myśliwski / ozdobiony 85 barwnymi i czarnymi rysunkami Henryka Weyssenhoffa. Warszawa 1913, Gebethner i Wolff. 28,5 cm, s. [4], 228, [3], k. tabl. [15] z ilustr. (w tym kolor.), ilustr. w tekście, ozdobne inicjały ; opr. późniejsza : pł. ze złoceniami na grzbiecie.
500.00 zł
Efektowne, bogato ilustr. wyd. najpopularniejszego utworu Józefa Weyssenhoffa (1860-1932), autora mistrzowskich opisów przyrody i życia łowieckiego. Ilustr. wykonał Henryk Weyssenhoff (1859-1922), kuzyn pisarza, malarz pejzażysta i... [więcej]
169.
WIERZYŃSKI, Kazimierz - Rozmowa z puszczą. Warszawa 1929, J. Mortkowicz. 19 cm, s. [3], 43, [2]. Pod Znakiem Poetów. Seria Nowa.
100.00 zł
Wyd. 1. Lekkie zakurzenia okł., stan bardzo dobry, gruby papier, egz. nierozcięty! SWPP t. 3, s. 473, poz. 7.
170.
ZAWISZA, Paweł - Orłoloty i podkońwojen czyli Połocka szlachta : (ożenek imci pana Szatana starszego). Poznań 1886, w komisie u W. Simona. 21 cm, s. [2], III, [1], 212; opr. współcz. : pł. Opowiadania imci p. Pawła Zawiszy. Serya 1, Nie te czasy, nie ci ludzie.
100.00 zł
Brak informacji o autorze, jedyna znana jego praca ; zob. Estr. XIX w. t. 4, s. 600. Błędy druk. w paginacji, kilka k. po renowacji marginesów, zachowane lico okł. wyd.
171.
ZEGADŁOWICZ, Emil - Motory : powieść . T. 1-2. [Ilustracje Stefan Żechowski]. Kraków 1938, Wyd. „Sirinks”. 21 cm, s. 359, k. tabl. [19] z ilustr. ; s. 413, k. tabl. [15] z ilustr. ; opr. współcz. : pł. z naklejonymi przednimi okł. wyd.
1 400.00 zł
Wyd. 1, skonfiskowane przez cenzurę. Jedna z najgłośniejszych powieści 20-lecia międzywojennego zarówno ze względu na śmiałą obyczajowo fabułę, jak i na mocno erotyzujące, odważne na owe czasy ilustr. S. Żechowskiego, który... [więcej]